Dnes jsem čistou náhodou narazil na článek na Lupa.cz o tom že SugarSync ukončuje svůj free program. Zachvátila mě panika, naštěstí mění dvojí strategii až 8.2.2014 a tak do 8.2.2014 si tedy všichni, kdo využívají free účet jako já a nechtějí přijít o svá data, musí data přesunout jinam nebo zaplatit nejméně 7,49 USD měsíčně a dostanou za to 60 GB prostoru.

Vtipné mi přišlo že mi okamžitě nabízí zkušební dobu na 30 dní zdarma, tudíž jsem mohl odchod o kousek prodloužit, což jsem ale neudělal a přestěhoval se okamžitě.

Volba byla volba jasná, ihned jsem stáhl všechna data a přešel na Google drive, který nabízí free kapacitu 15GB na účet, tedy na všechny služby co používáte v rámci Google (picasa, drive, doc, gmail atp..) a pokud vám nebude stačit prostor dalších 100 GB stojí 5USD což je mnohem lepší cena a navíc u společnosti kde prostor využiji podle svých potřeb.

SugarSync byla dobrá free služba, je škoda že takhle mění strategii. Využíval jsem jí přes 2 roky, od doby kdy se mi zhroutil systém zrovna v době, kdy jsem pracoval na důležitém projektu. Tehdy byl cloud jasná volba a 10 GB prostoru zdarma byla slušná nabídka.

Foto by: Nicolas Raymond

Myslím si že mnoho uživatelů nebude chtít platit za služby, které jiní poskytují zdarma a odejdou stejně jako já. Na druhou stranu mít mnoho neplatících uživatelů a poskytovat 10 GB prostoru  zdarma, není dobrý obchodní model. Dříve, kdy se cloudové společnosti předháněli, kdo přinese lepší nabídku, byl ale nyní, kdy už je klid už ne.
Abych to shrnul, jsem naštvaný že SugarSync končí, ale zároveň to chápu a mě to alespoň donutilo vytřídit si složky.

Jaké zkušenosti máte s cloudovými úložišti vy?